Arches np

8 Arches NP

Národní park Arches v Utahu to je pohoda a klídek. Park není velký a je a něm jedna hlavní silnice od  které jsou odbočky k jednotlivým atrakcím. Všichni se samozřejmně hrnou k Delicate Arch, tu má Utah i na spz kách. Tam vede cca hodinový trail jak jinak, mezi skalami.

Arches

Ráno při výjezdu z Grand Junction v Coloradu pršelo dost vydatně a při vjezdu do Utahu jsme si připadali jak když jsme vyjeli z Půlnočního království do Země prince Miroslava. Přestalo pršet. Ne, že by svítilo slunce, to zas ne ale nepršelo. Vjeli jsme do parku Arches np a hned se vydali na hlavní trail Devils Gardens, ten úplně hlavní,  Delicate arch, byl totiž zavřený protože voda zaplavila silnici. Cca hodinová trasa mezi skalami jak je v tomto kraji zvykem vede i k cca 100 m široké Landscape Arch.  Pak naše zastávky pokračovaly a další významnou byla oblast Windows. Po Arches jsme zastavili v Moabu na časnou večeři a nákupy. V Moabu moc civiizace není ale to není nic proti Green River kde máme dnes ubytování. Proti hotelu je benzínka a dál nic. Jen někde v dáli je pár domů, obchod a beníznka. Tedy v dáli, v dáli pro Američany pro nás je to asi 400 metrů.

 

ráno při výjezdu z Grand Junction v Coloradu pršelo dost vydatně a při vjezdu do Utahu jsme si připadali jak když jsme vyjeli z Půlnočního království do Země prince Miroslava. Přestalo pršet. Ne, že by svítilo slunce, to zas ne ale nepršelo. Vjeli jsme do parku Arches np a hned se vydali na hlavní trail Devils Gardens, ten úplně hlavní,  Delicate arch, byl totiž zavřený protože voda zaplavila silnici. Cca hodinová trasa mezi skalami jak je v tomto kraji zvykem vede i k cca 100 m široké Landscape Arch.  Pak naše zastávky pokračovaly a další významnou byla oblast Windows. Po Arches jsme zastavili v Moabu na časnou večeři a nákupy. V Moabu moc civiizace není ale to není nic proti Green River kde máme dnes ubytování. Proti hotelu je benzínka a dál nic. Jen někde v dáli je pár domů, obchod a beníznka. Tedy v dáli, v dáli pro Američany pro nás je to asi 400 metrů.

 

 

Audiotrip

úvod

Národní park Arches o rozloze pouhých 295 km2 je místem ohromné koncentrace přirodních skalních oblouků (až 2000), věží, oken, viklanů a dalších formací. Parkem prochází 29 km dlouhá hlavní silnice s odbočkami k turistickým stezkám různých náročností. Letní teploty jsou velmi vysoké, možnost stínu minimální.

 

Moab

Jsme ve městě Moab s 5 000 obyvateli a rozlohou 9,4 km2. Místo je turistickou základnou oblasti s možností zapůjčení veškerého sportovního a turistického vybavení. Nejbližší přírodní zajímavosti - Arches N.P., Canyonlands N.P., Dead Horse Point S.P.

Ekonomika Moabu, původně závislá na zemědělství, se na počátku 20.stol. přeorientovala na těžbu uranu. Dnes vede cestovní ruch.

Colorado Moab

Jsme u řeky Colorado v místech, kudy v 19.století procházela obchodní stezka mezi oblastmi Santa Fe a Los Angeles, tzv. Old Spanish Trail. Řeka pramení v coloradských Rocky Mountains, odvodňuje území  7 amerických států a po dlouhých 2330 km ústí na území Mexika do Kalifornského zálivu. Díky regulaci toku řeka v posledních dekádách jen zřídka dosáhne svého cíle a delta u ústí do moře zůstává vyprahlá.

Visitors center

Návštěvnické centrum nabízí veškeré informace o parku. Nalezneme zde obchod s upomínkovými předměty a knihami, expozici o geologii, kinosál, kde lze zhlédnout krátký snímek o parku. K dispozici je WC a pítko.

Delicate Arch parking

Nacházíme se na parkovišti, odkud vybíhá stezka k ikoně parku - přírodnímu oblouku Delicate Arch. Středně náročná stezka bez možnosti stínu je značená kamennými mužíky. Délka 2,4 km jedním směrem, převýšení 146 m, celkový čas cca 2-3hod. Absolvovat doporučujeme v brzkých dopoledních hodinách, než začne velké horko a úpal. S sebou dostatek vody. WC zde na parkovišti.

Delicate Arch

Hledíme na samostatně stojící přírodní oblouk Delicate Arch. Jeho výška je 20 m. Oblouk se stal jednou z ikon státu Utah. Jeho obrázek nalezneme na utažské poznávací značce a na poštovních známkách. V roce 2002 obloukem procházela trasa olympijského běhu s pochodní.

Hledíme na jednu z ikon státu Utah - 20 m vysoký přírodní oblouk Delicate Arch. Odsud můžeme vyrazit po 0,8 km dlouhé stezce k další vyhlídce na hraně příkrého kaňonu. Hlavní trail k Delicate Arch vede od nedalekého parkoviště Wolf Range parking area.

 

Devils Garden parking

Jsme na konečném bodě silnice v zóně Devils Garden - Čertovy zahrádky. Vychází odsud nenáročný pěší okruh o délce cca 11,5 km. Počítáme s časem 3-5hod. Dojdeme k osmi zajímavým obloukům. Nejznámějším z nich je Landscape Arch - nejdelší přírodní oblouk na světě. Délka 88,4 m. Je vzdálen 2,6 km od parkoviště. K dispozici jsou WC a pítko.

Windows

Jsme v sekci Windows - Okna. Systém cestiček nás dovede k formacím Double Arch (Dvojitý oblouk), North a South Window (Severní a Jižní okno), Turret Arch (Věžičkový oblouk) aj. Uprostřed parkovací zóny je k dispozici WC).

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz