Banf np

1 Lake Minewanka

Jezero je 5 km od Banfu. Je dlouhé 28 km a má hloubku až 142 m a napájí jej Cascade river. Na jezeře je možno absolvovat plavbu lodí. Na jezeře je přehrada a elektrárna. Ta sloužila za 2.sv. války pro dodávky elektřiny pro nedalekou válečnou výrobu v oblasti. Na rozdíl od ledovcových jezer je v tomto větší množství fauny a flory. Jezero neobsahuje ledovcový prach a tak proniká světlo i do větších hloubek.

 

2 Banf

 

 

7500 obyvatel a město je hlavním centrem turistického ruchu v oblasti. Nabízí ubytování a atrakce. Hlavní atrakcí je Hotel Banf a lázně s horkými prameny a bazény v okolí. Město má hlavní ulici s mnoha obchody a restauracemi. V okolí je spousta pěších trailů do okolí a další atrakce.

 

Banf Gondola

Kabinková lanovka na Sulphur Mountain, cena je cca 40 CAD a z horní stanice můžete nastoupit traily do okolí a především 1 km výstup na nejvyšší bod hory, kde je i malá budova – stanice na měření radiačního záření. Za hezkého počasí je vidět město Banf, hotel Banf Springs, vodopády Bow Falls, jezero Minewanka, silnici č.1 na sever, vrchol Rundle a další horstvo Rocky Mountains. Sulphur Mountain 2451 m n m.

 

Měření kosmického záření na Sulphur Mountain

Kosmické záření jsou částice pohybující se rychlostí blízkou rychlosti světla díky slunci nebo výbuchům supernov. Většinou se jedná o protony a vědci měří jejich energii a chování při styku se zemskou atmosférou kdy vznikají další částice. Protonová částice může mít energii jako hokejový puk letící rychlostí 100 km/h.

Stejnou problematikou se zabývají experimentální zařízení částečné akcelerátory jako například Cern. Energie, kterou tyto částice vyvíjejí je miliardkrát větší než člověkem vyrobená energie v urychlovačích.

Stanice Cosmic Ray Station zkoumala tyto částice v rámci výzkumu sluneční soustavy i mimogalaktických prostor. Byla v provozu v 60. Až 70. Letech a provoz zajišťovala Universita Calgary. Důvod proč byl měření umístěno právě sem je nadmořská výška / atmosféra totiž většinu kosmického záření zadržuje a ve větší výškách je řidší atmosféra / a dále magnetický sever, země je na kanadském území a magnetizmus je další prvek ovlivňující měření a průchod záření na povrch země. Dalším důvodem umístění zde bylo také to, že dosavadní meteostanice byla opuštěna a prostor byl volný.

Nyní se toto měření provádí v laboratořích za pomocí dat ze satelitů obíhajících Zemi.

 

 

 Fairmont Banf Springs hotel

Významný hotel pacifické železice. Původní dřevěná stavba z roku 1888 byla postupně přestavbou zahájenou v roce 1911 nahrazena betonovou stavbou a dokončena v roce 1914.. Stavba je ve stylu kameného skotského hradu. Autorem myšlenky velkých hotelu je ředitel železnice Van Horne, který má sochu před hotelem. Pokud nemůžeme divočinu přivést za lidmi / Jako například Buffalo Bill svoji Wild West Show / tak přivezeme lidi za divočinu. Mezi významnými hosty byl W. Churchill, královna Alžběta a film zde natáčela Marylin Monroe. V této době byla zámecká architektura považována za jednou možnou pro vládní budovy. Celkem je zde nyní 770 pokojů a cena za noc je 600 Cad za pokoj. Hotel má 15 pater a hlavní budova výšku 60 metrů. Celková přestavba byla dokončena v roce 1926 a od roku 1968 je hotel otevřen celoročně.

Concierge ve skotském kroji se jmenuje Tony a autorem sochy ředitele železnice a autora myšlenky velkých hotelů Van Horna je Čechokanaďan z Calgary Vilem Zach.

 

 

 

 

 

 

Termální bazény nad Banfem lze navštívit za poplatek. Vede sem silnice i je možno absolvovat pěší trail. Vstupné není vysoké a teplota vody je 40 C. Ručník vám zapůjči a plavky musíte mít vlastní.

 

 

Banf NP

Národní park Banf je v nadmořské výšce 1328 až 3625 metrů¨

Má rozlohu 6641 m2 a byl založen v roce 1887. Je v provincii Alberta. Jeho nejnavštěvovanější částí jsou především jezera.

TOMIHLAVANEBERE

Ubytovali jsme se v Banffu na hlavní ulici cca 10 minut od centra. Jediná záležitost k řešení byla zítřejší snídaně. Zašel jsem do restaurace propojené s hotelem na jednání. Servírku postávající u pultíku jsem musel hned zkraje upozornit na to, že nyní nejdu jíst. Tato děvčata, která jsou především  velmi pěknou ozdobou restaurace / jiný účel jejich celodenního postávání a usmívání se mi uniká/  Vím samozřejmně, že jejich hlavní práce je hezky vypadat a lákat hosty.  Už jen to, že jejich zásadní otázka, bez ohledu na to kolik vidí lidí před pultíkem : Kolik vás je ?  Je jasným potvrzením. Malá odbočka, v Las Vegas mně opravdu tato pracovnice uzemnila. Poté co jsem ji rychle upozornil, že nyní nejdu jíst ale, že se chci zeptat na cenu snídaně pro 10 lidí dnes ráno. Toto děvče mně velmi jasně, nekompromisně i když slušně a koretkně upozornilo,  že pokud zde těchto 10 lidí chce snídat tak musí být fyzicky zde. Opravdu to takto řekla a specialně to slovo fyzicky jsem si zapamatoval. Každopádně jsem se poučil do budoucna jak takovou záležitost projednávat příště.

Ale zpět do Banffu.  První co jsem chtěl vědět, nějaké základní informace o snídani jako co cca dělají, za jaké cca ceny s tím že bych pak s vedoucí případně projednal možnosti slevy. Mám totiž limit 13 CAD na osobu. Vyrazila mi dech hned vzápětí sdělením, že ona o snídaních vůbec nic neví protože pracuje jen večer. Tak to mně vůbec nenapadlo, že by ani ten jídelní lístek se snídaní nikdy neviděla aby  mi těch pár informací dala. Ale bylo to tak.  Můj optimismus se začínal vytrácet. Na nule byl, když mi ještě sdělila, že manažerka přijde za několik minut. Myslel jsem, že manažerka, která sedí asi tak 15 vteřin chůze od restaurace, poté co se dozví požadavek zákazníka, vyběhne jako srna a během další minuty bude vše jasné.  Několik minut jsem opravdu čekat nemohl, protože auto zaparkované před recepcí už 15 minut blokovalo prostor.

Odešel jsem tedy s tím že nemohu čekat tak dlouho a, že přijdu případně později. Zaparkoval jsem, odvezl kufr výtahem na pokoj a během cca 10 vteřin jízdy výtahem jsem si na stěně výtahu přečetl kompletní snídaňový jídelní lístek i s cenami. Vypadalo to dobře, talíř, vejce, šunka, brambor, toust a ovoce.

A tak jsem se vydal zpět do restaurace na druhé jednání již s více informacemi z výtahové kabiny. Všecho jsem si to ale pokazil tím, že jsem slečně u pultíku sdělil, že už o nabídce snídaní vím z výtahové kabiny a že možná mám více informací než ona.

Pak šlo ale vše ráz na ráz, přišla manažerka a té jsem sdělil, že je nás 14 a že mám limit 13 dolarů na osobu vč. Tax a další příplatků k ceně, kterými se to často v restauracích na tomto kontinentě hemží.  Sdělila mi, že ano, že by za tuto cenu měli talíř s vejci, slaninou, ovocem, tousty a kávou. Jen jsem se chtěl ujistit o celkové ceně aby byla jistota ale nepodařilo se jí sehnat kalkulačku na vynásobení těchto dvou čísel a opravdu jsem viděl jak poté co jsem ji řekl, že chci vědět celkovou cenu, že měla u pultíku v ruce tužku, pod ní papír a sledval jsem ji  zda se nepokusí to na papír vynásobit. Nestalo se.  A tak jsem to risknul, že to vyjde.  Dohodli jsme to a manažerka mně poslala k pultu s kasou abych zaplatit. Složil jsem 182 Cad a managerka se se mnou rozloučila. Řekl jsem ji, že potřebuji účet a to velmi jemně ale pevně. To ji vykolejilo, věděla totiž dobře, že jim moc nefungují počítače. Odešla do kanceláře a čekal jsem asi 5 minut u kasy překážející servírkám. Pak přišla a další cca 5 minut bojovala s tiskárnou u kasy a pak účet vytiskla se sdělením, že jim blbnou počítače. No a bylo vyhráno. Navíc jsem během těch 10 minut čekání u kasy mohl pozorovat servírku pultovou, která byla právě v akci, točila pivo do šampusky a cca 80 % byla pěna, která ne a ne padnout. Pak  se do toho ale tato zkušená servírka specializovaná na večerní obsluhu opřela a kávovou lžičkou na několikrát tu pěnu vyházela a dotočila další pivem. Ten host,  který měl toto pivo dostat seděl u pultu a na výrobu krásně viděl.  Asi je to zde standard ,protože nehnul brvou. Na závěr bych chtěl dodat, že ráno jsme přišli, nejprve to vypadalo, že budeme docela čekat, přestože věděli přesně v kolik hodin přijdeme pak ale začalo roznášení a dobře to dopadlo. Přes servírky snídaňové jsem vzkázal poděkování a sdělení, že nám snídaně chutnala, protože nám opravdu chutnala. Navíc tam zítra jdeme zase.

A nyní dodatek k dodatku. Další den, který byl opět předplacen a objednán na přesnou hodinu jsme v domluvený čas přišli, usadili počkali na své snídaně. Ty přišly celkem brzy, asi po 10 minutách. Jen bych doplnil, že míchaná vejce a palačinka posypaná cukrem je, jak nám sdělila servírka naprosto běžný pokrm a takto to normálně jí i ona a chléb by byl za příplatek. A jen malá rada personálu , možná by nebylo špatné, když jsme čekali 10 minut, než přinesou 14 talířů, přinést lidem kávu a čaj, zabil by se tím čas a klienti by už byli  takříkajíc snídající. Kávu a čaj začali nalévat až po 20 minutách našeho příchodu do restaurace poté co jsem na to, že nemáme co pít personál upozornil, přičemž naprosto jasně chodili okolo našich stolů asi tak  půl metrů když obsluhovali nápoji další skupinu vedle.

Závěrem bych dodal, že Kanada i její lidé jsou opravdu perfektní a to bez ironie.

Johnston Canyon

 

Kaňon vyhloubil Johnston Creek v místním vápenci. J

C přitéká k Bow River. Uvidíte krásné vodopády i malá jezírka.

Pěší trasa vede od parkoviště k vodopádům a zpět celkem cca 5 km

Co dělat při deštivém počasí v Banfu

Turistický průmysl je zde připraven na vše a tak nabízí i deštové varianty. Především je to relaxace v horkých pramenech. Ceny nejsou vysoké pohybují se od 6 CAD na osobu. Další možností jsou krátké traily jako například Johnston lake, Hoodos anebo Lower Bankhead. Dále mát možnost raftingu, jízdy na koni a vyjížďky po Norquay rd k lyžařskému areálu cc 10 minut severně od města. Další možností jsou procházky po městě, nakupování věcí a posezení v restauraci. Nesmíme ale zapomenout na Whyte museum – muzeum kanadských Rocky Mountains.

 

Lake Louise  a Fairmont hotel

Jezero Lake Louise má délku 2 km a šířku 0,5 km. Leží v nadmořské výšce 1750 m a max hloubka je 70 m. Jezero je ledovcového původu a bylo pojmenováno po princezně Louise vévodkyňi z Argyl dceři královny Victorie.  Manžel princezny Louisy vévoda z Argyl byl generálním guvernérem Kanady.

 

Na jezeře si můžete pronajmout loď na projížďku, jít okruh po břehu nebo vystoupat k jezeru Agnes Lake 3,5 km dlouhým trailem s převýšením 400 m. Zde můžete posedět v čajovně. Nabízí se i další občerstvení jako polévka, sendviče apod. Čaj za 6 CAD polévka za 7 Cad.

 Vodu na čaj nabírá personál z jezera Agnes. Před Agnes Lake ještě uvidíte malý vodopád, další jezero Mirror Lake a odbočku na Behive, cca 1 km odbočka na výhled  do celého krásného údolí, kterým jedete po Hwy 1. Vaší další možnosti je vyjet na Agnes Lake na koních, informovat se lze u hotelu u jezera.

 

 

 

Plain of Six Glaciers

Tato tůra začíná u hotelu Chateau, vede podél jezera a směřuje dále k ledovcům. Na trase narazíte na čajovnu s občerstvením, ale pak pokračujte dále na vyhlídku na 6 ledovců. Celková délka trasy je 11 km.

Hotel Chateau Lake Louise

Původně byla u jezera Lake Louise chata v roce 1890. Ta vyhořela a v roce 1925 byla nahrazena současnou stavbou. Personál je ve stylu švýcarských horských vůdců, kteří zde i dříve asistovali hostům při pěších tůrách, které byly nebezpečné.

Jeden dvolůžkový pokoj se v roce 2015 nabízí v srpnu za 750 CAD za noc.

 

 

Lake Louise village

U hlavní silnice je vesnice Lake Louise. Můžete navštívit restaurace, obchody nebo si půjčit kolo na projížďku. Celkem je zde 190 km tras pro horská kola a cyklistika je velmi populární v celé oblasti..

Lake Louise ski

Areál je v nadmořské výšce 1600 - 2600 m n m nabízí 139 tratí a nejdelší má 8 km. V areálu pod lanovkou jsou restaurace a obchody. Celodenní permanentka v roce 2015 stojí 90 CAD a týdenní cca 750 CAD. Můžete si i zakoupit permanentku na 3 střediska poblíž.

 

 

Co dělat v oblasti LakeLouise v dešti

Další tipy na akce v deštivém počasí nabízí krátké traily dále vnitřní bazén nebo fitness centrum v hotelu Chateau, které jsou veřejné. Dále můžete absolvovat vyhlídkovou gondolu v hotlu Lake Louise Inn.

 

Morain Lake

 

 

Jezero je plněno ledovcem a maximální hloubka je 14 m. Podél jezera je cca půlhodinová trasa jedním směrem.

Peyto lake

Ledovcové jezero je dlouhé 2,8 km a široké 0,8 km. Tyrkysová barva je způsobena materiálem, který obrušuje ledovec z okolích skal a posouvá do jezera. Nejlepší vyhlídka je z Bow summit. Jezero je pojmenováno po místním průvodci Peytovi a trasa na vyhlídku je cca 10 minut z parkoviště. Průvodce Peyto byl znám svými netradičními zvyky.

 

 

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz