Bryce Canyon np

Bryce Canon

Bryce Canon vjezd

Národní park Bryce Canyon o rozloze 145 km2 ohromuje svou galerií jako ohněm zbarvených skalních formací často velmi bizarních tvarů. Říká se jim „hoodoos“. Převládá pískovec v barvách oranžové, žluté, růžové a bílé. Průměrná nadmořská výška kolem hrany hlavního amfiteátru dosahuje 2400-2700m. Parkem prochází 28km dlouhá silnice s vyhlídkami. Lze se po ní dopravovat vlastním vozidlem nebo kyvadlovou dopravou shuttles, která je v ceně parkového vstupného a vyjíždí z přilehlého města Bryce. K dispozici jsou pěší stezky všech náročností. Veškeré nformace poskytuje návštěvnické centrum napravo za hlavním vstupem do parku.

Ruby Inn

Hotel Ruby´s Inn patří k řetězci Best Western. Byl postaven rodinou Syrettových v roce 1916. V přízemí se nachází restaurace, obchod se smíšeným zbožím (potraviny, suvenýry, turistické potřeby, knihy aj.), pošta, plavecký bazén a sauna. Je zde i bankomat a malý internetový koutek. Venku vpravo od hlavního vchodu nalezneme okénko s prodejem vstupenek do národního parku Bryce Canyon.

 

Visitors center

Jsme u návštěvnického centra. Uvnitř se nachází suvenýrový obchod, informační přepážka, přírodní muzeum, kinosál, kde lze shlédnout krátký film o historii a současnosti parku, WC a pítka. Wifi zdarma.

Scénická vyhlídka na celý amfiteátr útvarů „hoodoos“. Oblíbená pro pozorování a fotografování východů slunce. Výhled nese jméno po osadníkoví Ebenzerovi Bryceovi, který do kraje přišel se skupinou mormonů, vedenou Brighamem Youngem.

Výhled Inspiration Point sestává ze tří úrovní. Každá nabízí jinou perspektivu pohledu na hlavní amfiteátr.

Sunset point

Jsme u vyhlídky Sunset Point, která nabízí pohled na nejznámější a nejzajímavější útvary „hoodoos“ v celém parku. Přímo pod námi se rozkládá bludiště formací „Silent City“, vidíme oblíbené osiřelé hoodoo Thor´s Hammer (Thorovo kladivo). Vybíhá odsud frekventovaná stezka Navajo Loop Trail. U zdejšího parkoviště se nachází budova s WC.

Navajo Loop Trail

Tato oblíbená stezka vede dolů do hlavního amfiteátru hoodoos a zpět. Je 2,16 km dlouhá, představuje převýšení 167 m. Navajo Loop Trail je možné zkombinovat s krátkou zacházkou po stezce Queen´s Garden Trail. Při pohybu uvnitř amfiteátru vždy dbejme na bezpečnost, hrozí možnost odpadnutí většího kusu některé ze zvětralých formací.

Sunrise Point

Jsme na vyhlídce Sunrise Point. Při pohledu do dálky na severo-východ lze zahlédnout útvar Boat Mesa a Sinking Ship a náhorní plošinu Aquarius Plateau. Od výhledu vybíhá směrem dolů do hlavního amfiteátru stezka, která se větví a dá se po ní za cca 1,5hod dojít do bodu Sunset Point.

Natural  Bridge

Dominantou této vyhlídky, zvané Natural Bridge, je přírodní oblouk rudé barvy, způsobené obsahem železitých minerálů v hornině. Zajímavý je kontrast barvy skály se sytou zelení borovic v průhledu.

Rainbow Point

Jsme na posledním bodě parkové silnice – na Rainbow Point. Odsud pěšky dojdeme ještě k dalšímu výhledu Yovimpa Point. Při pohledu do kraje se nabízí pěkný obrázek jednotlivých vrstev různě barevných hornin, které dohromady vytváří tzv. Grand Staircase – Velké schodiště. Zde na výhledu stojíme na nejvrchnější vrstvě – Pink Cliffs. Doporučujeme asi 1,2 km procházku Bristlecone Trail ke stařičkým borovicím osinatým. K dispozici WC.

Bristlecone Pine

Stezka Bristlecone Trail nás zavedla k borovicím osinatým. Tento druh patří k nejstarším žijícím organismům na naší planetě. Věk toho nejstaršího, zvaného „Metuzalém“, se odhaduje na 4765 let. Roste v horách White Mountains v Kalifornii. Borovice osinatá má jehličí, rostlé ve shlucích po pěti. Za příznivých podmínek strom dorůstá výšky 13-20m. Části kmene a větví nad odhalenými uschlými kořeny odumírají, zbytek stromu roste dále a nabývá vzezření „starce“.

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz