Chicago

17.Chicago

Chicago – mrakodrapy a Král Šumavy

Chicago významně město středozápadu USA leží u Michiganského jezera. Město vzniklo především v souvislosti s pronikáním na západ na Velké pláně kde se začínali usazovat noví osadníci a Chicago bylo významnou dopravní křižovatkou díky vodním cestám a železnici.  Je ji i dnes a letiště O Hare je druhé největší letiště v USA a třetí na světě. Ve městě žijí 3 miliony obyvatel ale pro nás je zajímavější metropolitní oblast, která vedle Chicaga zahrnuje další desítky měst na sebe navazujících a zde žije celkem 9 milionů obyvatel.
Je  to opravdu klasický melting pot – tavící kotlík, Češi, Poláci, Řekové, Rumuni, Hispánci a další národy zde mají své enklávy dosud.
Celá oblast je rovina jak u Kolína což je nejlépe vidět z vyhlídky z mrakodrapu dříve nejvyšší budovy na světě, nyní 3.nejvyšší budovy na světě dříve s názvem Sears Tower nyní Willis Tower, stále ale od 70. Let městu vévodící černá budova vysoká 443 metrů. Novou atrakcí vyhlídky jsou dva prosklené výklenky v okně pro milovníky bezpečného adrenalinu. Na Youtube pod heslem willis tower skydeck můžete vidět detaily.
Mrakodrapy k Chicagu patří a vše to zavinila jedna kráva, která převrhla svítilnu ve chlévě a způsobila požár velké části města. Důležité je ale i to, že se to stalo v době, kdy architekti už měli v hlavách myšlenku výškových budov nesených ocelovou konstrukcí a tak začala přestavba města v moderním stylu. První mrakodrapy tohoto typu měly maximálně 20 pater ale pokud uvážíme, že v té době se v Čechách stavělo Národní divadlo tak je nutno Američany ocenit. Jedním z nich je budova  The Rookery z roku 1888 na La Salle street. Moderních mrakodrapů vyšších než 200 metrů je v centru kolem třiceti . V souvislosti s městem a moderní architekturou je nutno jmenovat Franka Lloyda Wrighta a Miese Van der Rohe autory několika staveb. Centru města dominuje na první pohled trochu nepatřičné nadzemní metro The Loop.

Kombinace starých i moderních mrakodrapů,  městské parky, řeka Chicago River a Michiganské jezero  to vše hraje do karet tomu to větrnému městu.


Chicago je české město. Dva slavné Čechoameričany nesmím zapomenout a to starostu Chicaga Antona Cermaka a zakladatele řetězce Mc Donalds Ray Kroce, jehož rodiče pocházeli z Plzeňska a který se zde narodil.

 Češi se ale  během času postupně rozptýlili do okolí a pokud zde budeme hledat Slovany tak to určitě vyhrají Poláci. Jak tvrdí některé zdroje Chicago – druhé největší polské město po Varšavě. V Berwynu a Ciceru, čtvrtích, kde Češi žili, nyní převládá hispánské obyvatelstvo a tak ze školy Jana Ámose Komenského, které vévodí i jeho socha, vybíhají většinou malí Mexičani. Češi tu ale jsou a české restaurace na Cermak road jsou toho důkazem. Když tam vejdete po dnech putování po Americe a vidíte v nabídce vepřo knedlo zelo, Plzeň nebo Becherovku tak na vás dýchne domov. Podobně působila i , nyní už zavřená, samoobsluha s prodejem gulášové polévky v pytlíku, paštiky Májka nebo Tatranek. Utopenci a tlačenka byly také v nabídce . Ale to už je minulost a doba se žene dál. Některé místní podniky ještě nesou česká jména . Bohužel našli jsme většinou pohřební ústavy a jednu pekárnu. Českých restaurací je zde ale stále několik. Dále v parku u Michiganského jezera nedaleko akvária a planetária  nás zvednutou rukou vyzývá k boji socha  Karla Havlíčka  Borovského.

 Jednoho slavného rodáka jsme ale navštívit museli. Tedy museli zkusit a vyšlo to. Viděli jste český film Král Šumavy ?  Přečetl jsem si několik článků na téma Král Šumavy a převaděči na Západ v padesátých letech. Nejvíc mně zaujala nejvýznamnější postava té doby pan Josef Hasil, který údajně žije v Chicagu. 
Převaděč pan Hasil pracoval po válce jako pohraničník a později začal převádět lidi na Západ. Při jedné akci byl v Čechách chycen tedy přesněji řečeno udán policii majiteli domu kam se uchýlil po jedné akci . Byl odsouzen a uvězněn na několik let ale jako správný dobrodruh z vězení uprchl s dalšími vězni a pak začala jeho několikaletá kariéra převaděče i pod hlavičkou americké tajné služby. Tak to je Král Šumavy, kterého nikdy v akci nechytili.
Našel jsem si adresu a zajel za ním. Přijeli jsme k malému domečku ve čtvrti Berwyn, zazvonil jsem a otevřel pán. Dobrý den mluvíte česky ? Jó jó, on na mně . Tak jsem ho pozdravil a řekl mu, že jsem o jeho osudu mnoho četl a, že jsem rád, že se mu daří dobře. Tak pojďte dál on na to. No ale nás je 10. A co jsou zač na to pan Hasil jako kdyby byl stále na útěku. No my jsme turisti z Čech . Tak pojďte. No a byli jsme tam . Paní Hasilová nám dala pivo, které jsme nejprve stydlivě odmítali ale pak rádi pili a připadali si na chvíli jako doma. Naprosto normální čeština bez akcentu. Krásný zážitek, pro nás jako oáza klidu v divoké Americe . Panu Hasilovi je 90 a daří se mu dobře a paní Hasilové 98 a ta vypadá na tento věk naprosto ale naprosto perfektně. Tak ať žijí Hasilovi v Berwynu a stálé zdraví. Letos tam doufám pojedu a pokud ano určitě je navštívím

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz