Las Vegas

 

11.Las Vegas

Severní Vegas

Miluju severní Vegas, abych parafrázoval Gellnera. Tedy přesněji řečeno severní ulice za hotelem Stratosphere. Tam kde končí to pozlátko a začínají zadní dvorky Las Vegas. Tak pár postřehů z této oblasti. Představte si hotel s 2300 pokoji a s 300 metrů vysokou vyhlídkovou věží.  Prostě továrnu na zábavu. Hned vedle hotelu přes silnici je malý domek se zahrádkou a paní domu je na zahrádce a na plotě má navěšeno několik cestovních ledvinek. Nevím, asi na prodej.   Míjím malý domek za zvuku řvoucího člověka který zaplatil 100 dolarů poplatek, podepsal všechny reverzy, oblékl se do stříbrné kombinézy a právě letí z věže hotelu. Je to takový upravený bungee jumping a po atrakci  nabízí suvenýrový obchod  krásné stylové pánské slipy s obrázkem věže.   Na  hlavní ulici Las Vegas Blv, neboli Stripu, leží naproti hotelu na chodníku bezdomovec ale naprosto v pohodě,  hlavu podepřenou rukou, před sebou kelímek s nápojem jako by byl na pláži na dovolené nebo spíš jako by ležel na chodníku před národním divadlem a koukal na ruch okolo. Pak jsem pokračoval po Main street. Tam byli další tuláci. Jeden měl svoje všechno na větším bytelnějším nákupním vozíku, který známe z Obi a směrem k projíždějícím autům volal nadávky adresované nějaké děvce z Montany. Další tulák za 100 metrů dál byl tichý, relaxující s normálním nákupním vozíkem postaveným na zadní vyzdobený kartony a hadry , které mu vyrobily stříšku pro provizorní srub.  Zašel jsem do fastfoodu na  sendvič a tacos. Stoletý stařec, abych parafrázoval písničku od Dalibora Jandy, byl asi v minulosti vášnivý hráč, kterého Vegas pohltilo, protože papírový odpad od jídla hodil do koše s mířením a tak nějak svižně z 3 metrů jako správný hráč . A strefil se.

Zašel jsem do restaurace IHOP  abych projednal snídani pro 20 lidí na zítra . Už to, že jsem tam přišel a nechtěl jíst je vyvedlo z míry . Vysvětlil jsem jim o co mi jde a chtěl jsem se podívat na nabídku a ceny. Manager mně pak dojal úžasným dotazem : To bude for here / jíst v restauraci  / nebo to go / vzít si jídlo s sebou /  ?  Na to mu říkám : For here !  A on mně upozornil : To ale ti lidé musí být  fyzicky zde ! Úplně zapomněl, že jsem se přišel jen zeptat na možnost stravování 20 lidí a na cenu.

Pak mně čekala další akce vyzvednout od poslední návštěvy na pokoji zapomenutou počítačovou myš. Tu jsem minule zapomněl v hotelu ale vytelefonoval vyzvednutí na dnes.

Vydal jsem se za sekuriťákem pro myš. No naivně jsem si představoval, že až tam příjdu tak mi prostě jen  řekne :  Jóó nějaká myš tu je moment, jo tady je a dá mi myš. Ale ne tak sekuriťák , který se nudí a možná má i trochu ambice.  Spíš se ale jen nudí.  Poté co jsem mu myš popsal s tím, že je zelená tak  mi řekl, že žádná zelená myš tu není. Jestli není jiné barvy. No já nevěděl  o co jde a stále jsem tvrdil zelenou s tím, že jsem upřesnil svítivě zelenou. On byl stále neoblomný ale trochu  jsem vytušil , že tam nějaká myš je. Trochu mně chvíli natahoval a pak vítězoslavně vytáhl  žlutozelenou svítivou myš. No zastyděl jsem se za špatnou informaci a pak začala další fáze. Chtěl po mně ID, tak jsem mu dal český řidičák. Chvíli koukal a pak jsem ho učil jak vyslovovat Přemysl.  Pak se ještě naučil jak se správně píše anglicky Česká republika. S tím CZECH potíže byly ale musím uznat, že i to REPUBLIC  mu činilo problémy. Taky jsme zabrousili do politiky a ptal se jestli jsme byli část Sovětského svazu. Nechtěl jsem mu to komplikovat a tak jsem mu potvrdil, že jo, vyzvedl si myš a šel.

Z Las Vegas přes Death Valley do Fresna

 Celkem je to asi 900 km  a variant kudy jet je asi 5. První akce po 100 km je město Pahrump. Když sem přijedete tak si říkáte : Proč tu ti lidé bydlí ? Každopádně Pahrump má 35000 obyvatel a toto pouštní město stále roste.  Zajímavosti města jsou neuspořádané a různorodé.  Znalci filmů ví, že podle  parody filmu Mars útočí v Pahrumpu přistáli Ufoni. 

Další zajímavostí je muzeum veřejných domů a na benzínce, která je ještě kasínem / jsme stále v Nevadě/ mívali jako atrakci akvárium se žralokem. Nějaké pozemky zde též zakoupil již zemřelý Michael Jackson.

 Při průjezdu městem jsem v minulosti u cesty v poušti několikrát viděl muže ve stetsonu s velikou americkou vlajkou. Jednou jsem se ale už musel zastavit a podiskutovat.  Bylo zrovna  po volbě prezidenta Obamy a tak jsem se ho zeptal  jak je s volbou spokojen.  Najednou jsem si všiml, že u pasu kraťasů má zavěšený revolver. Tak jsem už raději na odpověď nečekal a pokračoval dál stylově do Údolí smrti.

Pak přejedete do Kalifornie a před vjezdem do NP Death Valley je další místo, které stojí za zmínku. Představte si, že jedete po poušti píchnete pneumatiku,  zajišťujete opravu a nakonec  se v místě usadíte na zbytek života. Divné ?  Ne ještě ne, nutno ještě dodat, že jste  herečka z newyorské Broadwaye.  Ano nyní už to divné je.  Ale každopádně je to realita a tak se z bývalé ubytovny pro dělníky  továrny na těžbu boraxu , stala opera.  Amargosa opera a paní Marta Becket  to je pojem.  Především v oblasti křižovatky  mezi Pahrumpem, Shoshonem a Furnace Creek.

My ale pokračujeme dál pustinou a první zastávka národního parku je Zabriskie Point.  Místo je pojmenované po řediteli  těžební společnosti  Harmony Borax factory panu Zabriskiem, který jak jsem se dočetl na práci v této  náročné oblasti najal čínské dělníky.  Slovo Harmony a místní teploty kolem 40 C  v souvislosti  s těžbou nějak nesedí. 

Furnace Creek je centrem parku a zde je visitors centrum, muzeum, obchod, restaurace, hotely i golfové hřiště.  Zde jsme zažili nedávno 117 F a mínus 32 krát 5 děleno 9 dává velmi pěkných 47 C. Před muzeem  boraxu je další na tuto oblast naprosto nelogická věc. Proto ji tam ale určitě dali, starý velký litinový radiátor. Asi abychom měli nad čím přemýšlet  až pojedeme pryč.

My jsme ale ještě přejeli na nejnižší místo na západní polokouli - Badwater. Ten leží 85 metrů pod mořskou hladinou a na solné pláni je malá louže s opravdu špatnou vodou,  která  je z okolních hor.

Na zpáteční cestě do Furnace Creeku jsme potkali,  jako už několikrát v minulosti,  kojotku, která  se naučila stavět auta tak, že se jednoduše postaví na silnici a dál nás nepustí.

Dále zastávka u dun a ven z Údolí smrti, které se smrtí ani nemá moc společného.  Několik trailů tudy do Kalifornie sice šlo, některé dokonce zabloudily a  na pomoc čekali i měsíc.  Přežili všichni kromě jednoho starého nemocného.  A když opouštěli údolí tak jedna z žen se ohlédla a prohlásila : Sbohem údolí smrti ! A tak to vzniklo.

Další údolí se jmenuje Panamint Valley a jím projíždíme do dalšího bodu Trona.  Při průjezdu krajinou nás napadají výrazy jako Ladovská krajina a na město Trona zase V Troně by chtěl žít každý.

Tedy abychom to vyjasnili název Trona vám asi nic neřekne možná budete chytřejší

když napíšu  Na3(CO3)(HCO3)•2H2. Stále nic ? Každopádně se v Troně těží nějaké soli a tomu odpovídá i charakter města.  Živého člověka tu moc vidět není / okolní teplota 40 C / a tak jsem nějak nepochopil   celou sérii laviček u chodníku vedle silnice.  Tipuji, že za posledních cca 10 let na žádné lavičce v Troně nikdo neseděl. Ale můžu se mýlit.  Lavičkový majstrštyk je v jednom místě, kde je u chodníku dokonce strom a jsou zde lavičky dokonce dvě a to za sebou jako v kině.

V Troně vezmeme benzín a pokračujeme dál do Ridgecrestu na oběd.  Ridgecrest  jižně od vojenské základny China Lake a zde je už jiná přátelštější atmosféra. Především v čínském bufetu na obědě.

Nojo ale to jsme teprve v polovině cesty do Fresna. Ještě nás čeká Bakersfield a pak na sever po 101 do Fresna.

Z Las Vegas přes  Death Valley do Fresna - verze 2

Z Las Vegas jsme vyrazili v 8 hodin ráno a z dálnice I-15 kterou byste po půl dni jízdy dojeli do Los Angeles, jsme sjeli na západ do pouště po Diamond Hwy.  První zajímavostí na trase jsou Joshua Tree neboli Yuky krátkolisté před Pahrumpem.

Pahrump  co zde nového od posledně ? Žraloka v akváriu na benzínové pumpě spojené s kasínem už nemají.  Stejně jako už zde není už několik let další živá atrakce ve stylu Vegas. Na benzínce měli prosklenou skříň - terárium s živou slepicí.  No říkáte si : A co ?

Jenomže tato slepice s vámi po vhození  mince do terária, hrála piškvorky.  Hrál jsem ale prohrál.

Detail je zde. Je to jiná slepice, zřejmě z jiného kasína z Las Vegas. A jak vidíte někdy má obsluha problémy, slepice nechce hrát a je nahrazenou jinou, čerstvou. No nedivte se Ono hrát celý den piškvorky v krabici. Zkuste si to. Anebo ty lasvegaský slepice jsou zmlsaný.

http://www.youtube.com/watch?v=C4unL5rhutI

Audio trip

Nápis Las Vegas

Strip x Tropicana

Paris Paris

The Venetian

Treasure Island

Stratosphere Tower

Frémont street

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz