New York

5.New York

 

14.7.12  odlet do Prahy

Tak se tak nějak událo, že dnes mají zpěváci poslední den v NYC a mně nepotřebují. No ok jak myslíte, každopádně jsem je asi 5x přemlouval, pak  informoval co dělat v případě, že by nebyly některé letenky, na což mi  vedoucí zpěváčků trochu ironicky, uraženě opáčil, co si myslíš já lítám 5 krát ročně a mám velké zkušenosti.

Tak jsem zmlknul ale přeci pro jistotu jsem si nechal písemně  potvrdit, že dnes si budou dělat akce sami průvodce nepotřebují a nechtějí.A   dále  že letadlo si zařídí sami.

Už na hotelu jsem potkal skoromnou a trochu zoufalou německou anglicky nemluvící rodinu,  kterou jsem kompletně poinformoval jak jet busem do  NYC a nakonec i s nimi jel a ukázal jim kam pak přejít na autobus na JFK. byli moc vděční a já vyrazil shuttlem na letiště. Zastávka na Grand central station asi 10 minut a tak jsem koupil kolu a sendvič.

KLasická ukázka amerického obchodníka: Vidím, že tam mají sendviče sýrové za 4 a další s masem za 7 usd. A tak říkám prodavači : dám si tento sýrový sendvič ! A on na to : nechcete tam šunku ?  No na to se nedá už nic říct . Jen jsem mohl zopakovat neééééé kurva když říkám sýrový / za 4 usd / tak né šunkový / za 7 usd /

Příjezd na jfk a odbavení bez problému a navíc dle představ protože jsem dostal první místo v sekci takže proti mně nebudou sedadla ale zeď a já budu moci spát s klapkama na očích s  špuntama v uchu a nohy hore.

Pak jsem přešel do přízemí terminálu a řešil situaci s tím,  že mám 3 piva a musím je nějak pořešit.

K  provedení akce jsem vybral subway a nebylo to jednoduché. Chipsy jsem  koupil to bylo v pohodě ale pak jsem chtěl něco kam bych plechovku s pivem ukryl. Taky jsou totiž takový exoti, že nesmíte mít otevřenou plechovku alkoholu na ulici a veřejném místě. Představte si, že  oni už jsou tak zblblí, že jim to ani nepřijde.

A tak říkám prodavačce o kelímek, dala mi malý ale já potřebuju větší tak jsem ho dostal a pak plastic bag - igelitový pytlík. Ale pak jsem si uvědomil, že zase kecám blbosti potřebuji papírový pytlík a ne igelitový a tak jí říkám : Please paper bag a víte co mi podala  ? Zase další plastikový pytlík. No to už fakt nevíte co na to  říct.

Sebral jsem jí z pultu pár papíru na balení sendviče a sedl k jejich stolu , pivo zabalil do papírového pytlíku, otevřel a nalil do papírového kelímku a tak jsem si tu, docela s obavama, vesele popíjel u dámských hajzlíků.

Sedli si ke  mne dva Číňani z Pekingu. Tak jsem zjistil, že jsou v USA na dovolené a uvidí NYC, Niagaru, Los Angeles a mezi všemi místy mají přelety. Když jsem se ho zeptal, kam dnes letí tak to nejdřív vypadalo, že sám neví  ale pak, že prý jedou na ubytování někam do NYC.

Dozvěděl jsem se i, že dělají jak já říkám opravdou práci a to v dolech na drahé kovy.

Pomalu přibývající počet zaměstnanců JFK v oboru hlídačů, kteří se najednou v subway vyrojili mně trochu znervoznil a řešil jsem chvíli, jestli se mám napít anebo dělat, že to není moje pivo. Pak jsem si ale dodal odvahy a vypil a otevřel pomalu pod stolem další.

Poslední jsem už raději hodil do koše a šel na odbavení. Pracovníci byli ve fantastické náladě, vtipkující až to z nich sršelo a tak jsem se chtěl zeptat jestli to jde od srdce nebo to mají nařízené. Nechal jsem ale toho.

Jen když se mně ten nejvtipnější zeptal na jméno tak jsem mu hrdě řekl Černý a on kujón na to : A příjmení : A já na to Černý !

Tak trochu zaváhal a když mi podával pas nastavil vítězoslavně ruku na to abych mu dal svoji na typicky americké HIGH 5. No ale to bylo něco pro mně.

Já na to místo ruky na plácnutí jen řekl s širokým úsměvěem : NEXT TIME !  / jako že někdy příště /

A dodal jsem, že za tejden přiletím a poplácám ho.

Let domů proběhl v pohodě a když jsem na Ruzyňském letišti chtěl projít přes nově vyrobený automatický odbavovací systém tak mně to nepustilo, zeptal jsem se pracovníka a on mi ve stylu socialismu odpověděl : Co tady chcete ? Vždyť vy  nemáte  biometrický pas.

Tak jsem se zastyděl a přešel k celníkům. Těm jsem na dotaz jestli něco vezu k proclení řekl, že ne a dodal, že jsem průvodce a lítám tudy často.

Průvodci, ty  jsou nejhorší uzemnil mně celník. A tak jsem se podruhé zastyděl a šel domů.

 

New York audiotrip

Nyc úvod

v New Yorku žije celkem 8,5 milionů lidí. Město je rozděleno na 5 čtvrtí Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx a Staten Island. V oblasti žili indiáni Algonkinové a kmen Lenape. Prvním Evropanem byl v roce 1524 italský mořeplavec Giovani da Verrazzano. Ten byl ve francouzských službách.  V roce 1609 připlul do oblasti Henry Hudson. Ten byl ve službách obchodní  holandské Východoindické společnosti. Hledal cestu do Orientu a plul proti proudu řeky Hudson a v oblasti Albany založil pevnost Fort Orange.

 

V roce 1614 založili Holanďané na ostrově Manhattan stále osídlení a začali obchodovat s Indiány. Později se toto holandské osídlení rozšiřovalo a první guvernér Nového Holandska koupil respektive vyměnil za několik šperků ostrov Manhattan od náhodně procházejících indiánů.

 Tak vznikla vesnice Nový Amsterdam později New York.

 Holandské osídlení mělo především obchodní charakter a nebylo jednotné ani schopné se bránit.

 

Bratr anglického krále Karla II , Jakub,vévoda z Yorku a pozdější král Jakub II připravil operaci, která měla za cíl  dobýt tuto holandskou kolonii,ve které vládl holandský guvernér Peter Stuyvesant.

Po úspěšné operaci daroval král oblast svému bratrovi vévodovi s Yorku  a New Amsterdam byl přejmenován na New York.

v NYc je celkem 150 budov vyšších než 160 metrů.

Wall Street

Wall Street je 1 km dlouhá ulice a je centrem mezinárodního obchodu. Sídlí zde Newyorská burza cenných papírů a významné banky.

Federal Hall

Budova Federal Hall sloužila nejprve jako radnice města a po založení USA jako sídlo kongresu. Před budovou skládal  George Washington 30. dubna 1789 přísahu  a byl ustaven prezidentem USA. První budova radnice zde stála v roce 1700 a v roce 1788 byla přestavěna architektem Pierrem L Enfant, přítelem George Washingtona. L Enfant později vytvořil plány ke stavbě hlavního města Washingtonu DC.

 

 

Trinity Church

První kostel Trinity Church zde byl postaven v roce 1698. Ten byl zničen požárem v roce 1776 a v roce 1790 byl postaven druhý Trinity Church. Tato stavba byla v roce 1839 stržena protože byla poničena sněhem. Třetí Trinity Church byl postaven v roce 1846 a kostelní věž vysoká 86 metrů byla nejvyšší stavbou ve městě. Na hřbitově u kostela je hrob Alexandra Hamiltona a hrob autora prvního komerčního parníku Roberta Fultona.

 

návštěvnické centrum věnované 1.září.

 WTC měla výšku 417 m.

 

 

Bull

Bronzová socha býka váží 3 tuny a je vysoká 3 metry a dlouhá 5 metrů. Zosobňuje finanční sílu tohoto prostoru nedaleko Wall Street, sídla americké burzy cenných papírů.

 

Socha Svobody

Autorem Sochy Svobody je Auguste Bartholdi. Socha je darem Francie ke 100. výročí vyhlášení nezávislosti USA. Celková výška sochy s podstavcem je 93 m a samotná sochá má výšku 46 metrů. Celá socha je dutá , snýtováná z měděných desek a spojená uvnitř kontrukcí jejímž autorem je Gustave Eifell autor Eifellovy věže v Pažíži. Socha byla symbolem svobody pro evropské přistěhovalce do Ameriky. Nedaleko je přistěhovalecký ostrov Ellis Island a socha byla tím první co po náročné plavbě přes oceán imigranti viděli. Vzhledem k tomu, že nebyly finance na postavení podstavce vyhlásil vydavatel New York World Joseph Pulitzer sbírku. Kdo přispěje na stavbu podstavce toho uveřejním ve svých novinách bez ohledu na to jak vysoká částka to bude. Akce měla úspěch a Pulitzerovi určitě zvedla náklad novin.

 

 

Castle Clinton

Castle Clinton byla postavena v roce 1811 na obranu města původně na malém ostrůvku u pobřeží. Pevnost je pojmenována po starostovi NYC De Witt Clintonovi. Pevnost byla armádou opuštěna a sloužila jako zábavní centrum s koncerty a slavnostmi . Castle Clinton sloužila později  jako imigrační úřad a na konci 19. století tudy prošlo do Ameriky 8 milionů přistěhovalců.

 

 

Staten Island Ferry

Veřejné dopravní spojení s další čtvrtí Staten Island zajišťuje Staten Island Ferry. Loď jede denně 100 X a převeze 70 000 pasažérů což je 22 milonů ročně. Ferry je pro návštěvníky města cenově výhodný výlet lodí. Trasa jedním směrem je 8 km a trajekt jezdí cca každých 20 minut.

 

 

South Street Seaport

Zde býval v minulosti Newyorský přístav. Ten byl později přesunut na řeku Hudson. Nyní je oblast South Street Seaport kompletně zrestaurována a to včetně přilehlých  ulic, kde jsou restaurace a obchody.

 

Rybí trh je zde stále, přestože rybářské lodě tady už nekotví a ryby se sem dováží. Molo je zrekonstruováno a přebudováno na  obchody.

 Na South street seaport kotví historická plachetnice.

 

 

Brooklyn Bridge

Most spojující další město Brooklyn byl dokončen v roce 1883. Autorem projektu byl německý inženýr John Roebling. Ten zemřel během stavby a po něm pokračoval jeho syn. I on později zemřel na kesonovu nemoc v době dokončení mostu. Ve své době byl nejdelším zavěšeným mostem s délkou 1,8 km. Pilíře mají výšku 84 metrů.

 

Chinatown

Newyorská čínská čtvrť patří neodmyslitelně k městu  a jeho kosmopolitnímu charakteru. Původně sem přijížděli svobodní mladí muži z Číny. Ti měli v úmyslu vydělat si peníze a vrátit se domů.

 Imigrační zákon totiž nedovoloval přistěhování ženám. Po zrušení tohoto zákona  se začal počet obyvatel čtvrti zvyšovat a dosáhl 100 tisíc obyvatel.

 Najdete zde především obchody, restaurace, ale i banky, školy, zdravotnická zařízení a obchodní firmy.

 Někteří ze starších obyvatel nehovoří anglicky, takže téměř neopouštějí čínskou čtvrť.

Canal Street

V místě významné ulice dolního Manhattanu Canal Street byly dříve kanály, které přiváděly vodu do rybníka, který zde byl vytvořen aby zásoboval vodou obyvatele a jejich manufaktury. Němečtí přistěhovalci zde měli například pivovar a výrobu porcelánu.  Canal Street vede západovýchodním směrem a odděluje Little Italy  od Čínské čtvrti na jihu.

 

Flatiron Building

Flatiron bulding byla postavena v roce 1902, má 21 pater a je 93 metrů vysoká. Flatiron znamená žehlička ta takový je i trojůhelníkový půdorys stavby na křižovatce 5.Avenue a Broadway.

 

Empire state Building

Postaveno v roce 1931, výška 381 metrů. Empire State Building je asi nejslavnější budovou města. Je postavena ve stylu Art Deco. V současnoti je ESB 4.nejvyšší budova v USA po 2 mrakodrapech v Chicagu a World trade One v oblasti WTC v downtownu. Z přízemí do 102 patra s vyhlídkou můžete jet jedním ze 76 výtahů nebo absolvovat 1860 schodů. V budově je 6500 oken. Při stavbě pracovalo na místě celkem až 3000 osob. Použito bylo celkem 57 000 tun oceli. V roce 1945 narazil do budovy 10 tunový vojenský letoun B 25.

 

Madison Square Garden

Jedna z nejznámějších koncertních a sportovních hal. Zde se konají sportovní utkání v hokeji, basketbale, tenise, zde jsou koncerty slavných osobností populární hudby. Kapacita je 20.000 diváků. Zde vystupoval Frank Sinatra, Elvis Presley, Elton John nebo Marilyn Monroe.

 Sídlo zde mají basketbalový klub New York Knicks a hokejový tým New York Rangers.

Times Square

Toto náměstí dostalo svůj název díky novinám The New York Times ,které se sem přesunuly.Díky jejich celosvětovému rozsahu je toto místo nazýváno také Crossroad of the World - křižovatka světa. Na náměstí můžete sledovat na pohyblivých novinách nejnovější světové zprávy agentury Reuters.Zde jsou nejznámější broadwayská divadla a zde je také agentura TKTS ,která prodává zlevněné vstupenky na představení v nejbližších dnech.

Na Times Square se každoročně sejdou statisíce  Newyorčanů a návštěvníků města k oslavě Nového roku.

ST Patrick Cathedrale

Autorem katedrály je James Renwick a stavba byla dokončena v roce 1888. Je sídlem New Yorské římsko katolické arcidiecéze.  Jde o jednu z nejkrásnějších novogotických staveb v USA. Katedrála se nachází na 5 Avenue.

Radio City Music Hall

Toto největší kino na světě bylo otevřeno v roce 1932. Po dokončení se jednalo o technicky nejmodernější sál.  Této budově hrozila likvidace, ale byla rekonstruována a nyní je zde 5874 sedadel. Konají se zde především koncerty.

Carnegie Hall

Slavná koncertní síň ,kterou nechal postavit podnikatel a později filantrop a mecenáš umění Andrew Carnegie. Při zahajovacím koncertu v roce 1891 zde Newyorskou filharmonii dirigoval skladatel Petr Ilijič Čajkovskij. Vystupování v Carnegie Hall je určitě vyvrcholením kariéry zpěváků a hudebníků vážné hudby. Sál má kapacitu 2800 sedadel a poslední rekonstrukce si vyžádala náklady 50,000.000 dolarů.

57 th. Street/ 7 Ave

Hotel Plaza

Hotel Plaza je na rohu Central parku na 5.Avenue. Je nejznámější a nejluxusnější hotel v New Yorku. Zde se ubytovávají nejprominentnější osobnosti.

Hotel hrál například ve filmu Sám doma II.

Metropolitan Museum

Toto muzeum patří k největším na světě. Bylo založeno skupinou filantropů a umělců v roce 1870. Současnou budovu, která je umístěna nedaleko Central Parku a slouží muzeu od roku 1880  projektoval architekt R.M. Hunt.

Sbírky jsou rozděleny do 18 oddělení a najdete zde americké umění, malby, textilie, sklo, keramiku a nábytek.

Staré umění Blízkého východu - zahrnuje díla z Iránu, Sírie, Turecka, Iráku a PakIstánu.

Zbraně - jde o kolekci 14000 kusů zbraní z Evropy, Asie a Blízkého východu.

Asijské umění - zde najdete umělecké předměty včetně bronzových soch, nábytku a starých tisků z Číny, Japonska, Koreji, a Indie.

Kostýmy - v tomto oddělení je 45000 kusů oblečení nebo doplňků od 17. Století do současnosti.

Malby a Fotografie - zde jsou italská a francouzská díla z 15. století - 19. Století a velká kolekce fotografií.

Egyptské umění - toto oddělení zahrnuje památky egyptské kultury.

 Evropské malířství - zde je 3000 maleb, včetně děl Botticelliho, Van Eycka, Rubense, Rembrandta, Vermeera, El Greca a Goya.

Evropské sochařství - to zahrnuje díla z doby enesance až do 20. století, najdete zde sochy, nábytek, keramiku, šperky, hudební nástroje, textilie.

Řecké a Římské umění - tato sbírka řeckého a římského umění zahrnuje periody Mínoiské a Mykenské kultury.

Islámské umění - umělecké předměty od 7. - 20. století

Sbírka Roberta Lehmana - ta zahrnuje staré mistry a francouzské impresionisty. Najdete zde díla Rembrandta , El Greca, Durera a Renoira.

Středověké umění a kláštery - zde jsou ranně křesťanské, bisantské, románské a gotické sbírky.

Hudební nástroje - sbírka obsahuje 4000 kusů hudebních nástrojů.

Africké, Americké a Tichomořské - zde je kolekce 2000 předmětů z uvedených oblastí.

Umění 20. století - zde najdete díla moderních malířů jako je Piccaso, Kandinsky nebo Bonnard.

 

 

 

 

Museum Natural History

Toto je velké muzeum přírody, které mapuje miliony let vývoje Země. Jedním z exponátů je i největší safír na světě, Star of India. Je zde i Haydenovo planetárium.

 

Columbus Circle

Rušná dopravní křižovatka, kruhový objezd, na jihozápadním rohu Centrál parku Columbus Circle. Uprostřed sloup se sochou Kryštofa Columba. Mrakodrap na západní části je hlavní sídlo společnosti Time Warner, černá budova na severu je Trump Hotel and Tower.

Central Park

Central Park je jedna z mála zelených oáz ve městě. Stavbu parku byla zahájena v roce 1858 podle návrhu architektů Olmsteda a Vauxe. Park byl otevřen v roce 1876 a jeho rozloha je 340 hektarů. Central park má obdelníkový půdorys a kromě zelených ploch zde najdete jezírka i malou zoologickou zahradu. New Yorčané využívají park k procházkám, joggingu, piknikům i relaxaci. Z parku je pěkný výhled na okolní mrakodrapy.

Intrepid

Na západním konci 46 ulice se nachází muzeum námořnictva, kterému dominuje letadlová loď Intrepid, která sloužila ve druhé světové válce a po 37 letech byla zakotvena zda na Hudson river.

Na palubě jsou vojenská letadla včetně nejrychlejšího letadla na světě Blackbird. Dále zde si zde můžete prohlédnout vojenský křižník a  bitevní ponorku Crowler ,která obsahuje jaderné nosiče.Jedním z exponátů je i během operace Pouštní bouře ukořistěný tank sovětské výroby T-72

NY waterway

Lodní pravidelné spojení New Yorku s oblastmi v New Jersey.  V přístavu v New Jersey je veliké parkoviště na newyorské straně trajektu je autobusové spojení po celém Manhattanu.

Grand Central Terminal

Jedno z největší železničních nádraží na světě je na ploše 19 hektarů a v podzemí ve dvou patrech je celkem 67 kolejí. Nádraží bylo postaveno v roce 1871.

Chrysler Building

Postaveno v roce 1930 výška 318 metrů. Rok byla budova nejvyšší budovou na světě než ji v roce 1931 překonal Empire State Building. V současnosti je majitelem budovy firma Abu Dhabi Investment, firma s 200 zaměstnanci.

 

OSN

Sídlo Organizace spojených národů bylo dokončeno v roce 1952. Nízká budova je Valné shromáždění a 155 metrů vysoká budova je sekretariát.

Organizace spojených národů byla založena v roce 1945 v San Franciscu. Zakládajících členů bylo 51 a v současnosti je členem OSN 185 států. O stavbě Newyorského sídla bylo rozhodnuto v roce 1946 a o místě rozhodl dar Johna D.Rockefellera Jr., který věnoval pozemek.

Komplex má rozlohu cca 9 hektarů a nachází se na východním konci 42. až 48. ulice. Vysoká budova sekretariátu z mramoru a skla má 39 pater.

Nižší budova Valného shromáždění hostí každoročně od září do prosince cca 3.000 zástupců z členských zemí, kteří se zúčastňují každoročního zasedání. Ve valném shromáždění pracuje 5.000 osob a novinářů je 500 v době shromáždění cca 1000.

Pozemek OSN má zvláštní statut a vydává například i vlastní známky, má vlastní hasičský sbor a bezpečnostní složky.

V komplexu jsou dary členských zemí jako například model sovětského Sputniku, měsíční kámen, dar USA, socha Poseidona z Řecka nebo dílo Marca Chagalla.

ONE WTC

Kancelářská budova One WTC byla postavena na pozemku areálu WTC. Výška 1776 stop / 541 metrů/ připomíná rok vyhlášení nezávislosti USA. WTC One má 108 pater a byla dokončena v roce 2013.

Wolworth Building

Woworth Building na Broadway byla postavena v roce 1913 a má výšku 241 m. Tuto neogotickou stavbu nechala postavit společnost obchodních domů Wollworth. Její zakladatel Frank Wollworth provozoval po USA řetězec obchodů  Five Cent store.

Trochu ze soukromí. Zakladatel Wolworth měl dceru  Barbaru. Ta žila život bohaté filantropky užívající života. Jedním z jejich manželů byl Prince Igor Trobeckoj, Rus automobilový závodník, který vyhrál také závod Targa Florio. Syn Barbary Lance se zamiloval do automobilového sportu. Byl například posledním kdo mluvil 30 minut před smrtelnou nehodou s dalším fanouškem automobilového sportu, hercem Jamesem Deanem v roce 1955. Lance zahynul v roce 1972 při letu s malým letadlem v Aspenu Colorado.

Rockefeller Center

Rockefellerovo centrum bylo vybudováno v letech 1930 až 1939 Johnem D. Rockefellerem, synem naftového magnáta. Celkem se jedná o 18 budov mezi 5 a 6 Avenue. Jde o největší soukromé, obchodní a zábavné centrum na světě. Budova je postavena ve stylu Art deco a kromě mnoha firem zde sídlí také několik radiových stanic a například i americká celoplošná televizní stanice NBC. Centrem malého náměstí je kavárna jejíž zahrádka se v zimě mění v kluziště. Zde je též pozlacená socha Prométhea.

Harlem

Tato nyní převážně černošská čtvrť v severní části ostrova Manhattan byla v minulosti farmářkou oblastí, později luxusní čtvrtí. Dnes zde žije 300 000 obyvatel.

World Financial Center

Komplex 4 budov na západní straně dolního Manhattanu. V roce 2014 bylo centrum přejmenováno na Brookfield Place. Mrakodrapy vysoké 200 m a zimní zahrada s restauracemi.

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz