Sequoia np

13 Sequoia NP

Z LA do Fresna přes Sekvoje

Ráno jsme vyrazili v 7, no bylo to pro lidi trochu kách protože snídaně je od 6.30 a tak jsme byli u Mexičanky, která snídaňový buffet obsluhuje jak jednotka rychlého nasazení. Pak to ale jelo perfektně, byla totiž sobota a ti kteří pracují dnes nepracují.  To, že nepracují mně mělo upozornit na to , že ale někde budou. A byli a to v Sekvojovém lese. Jedna zastávka v Truckstopu při vjezdu do Centrálního údolí za Bakersfieldem a pak směr sekvoje  přes město Visalia, vjezd do národního parku Sequoia a rychle do fronty ke kase. Ta fronta mně měla varovat. Plán jet na Moro Rock a tunel log naprosto nevyšel protože v lese bylo asi milion lidí a především aut okolo nich takže parkoviště plná a na Moro Rock a Tunnel Log zavřená. Tak jsem pokračoval na Sherman Tree, největší strom na světě. Tam byl zajímavý rozhovor s rangerkou kdy jsme si povídali o tom kam odbočit na parkování a vlastně jsem ani nepochopil co mi chtěla říct. Ale možná ani ona nerozuměla mně. Zaparkoval jsem na místě pro karavany, s tím že jsem doufal, že nepřijde jiný ranger s pokutou. Za 15 minut jsme byli u Shermana  - největšího stromu na světě.

Po nafocení stromu 80 m vysokého a 11 m širokého jsme pokračovali na Congress trail, vycházku kolem sekvojí. Trail je perfekní cca hodinový okruh okolo sekvojí ale má trochu malou vadu, v polovině je uzavřen. Vyzpovídal jsem rangerku, která stojí celý den u této uzávěry a je velmi vstřícná a má pochopení pro turisty. Ta nám řekla, že v souvislosti s akcí kontrolovaných požárů, které se zde opravdu pomocí takové malé letlampy konají, se jeden kontrolovaný požár vymkl kontrole a stal se nekontrolovaným. Zapálil vedle stojící sekvoj a ta prý už 14 měsíců hoří. No 14 měsíců hořící strom ? To je trochu zvláštní ale v případě sekvoje, která se dožívá 3000 let jsme se nedivili. Ještě jsme se vyfotili v různých pozicích před stromem s názvem Prezident a vrátili se zpět. Pár  mladých Čechů které jsme potkali na trase nám popsalo trail který šli a který vede cca 2 hodiny z Tunel log kam chceme. Tuto pěší variantu jsme zavrhli, později i autobusovou a dojeli na místo autem.

Ještě na téma zvířátka v Sekvoja národním parku. Všichni chtějí vidět medvěda. Naděje je tak padesát na padesát. Prostě buď ano nebo ne. Ale v minulém roce jsme měli den kdy jsme jich postupně při cestě z auta ale i na vyhlídkách viděli celkem 7. Dalšího zajímavého obyvatele jsme tu už potkali několikrát a to tarantuli.  Jednou při průjezdu lesem jsme ji viděli jak utíkala přes silnici až se za ní prášilo. Rychle jsem zastavil, chlapi vyběhli s kamerami a ženy sledovali tarantuli na silnici z bezpečné vzdálenosti přes okno.

A na závěr srdcervoucí story.

Navečer, když jsme už vyjížděli z parku do Fresna silnicí zařízlou do skály předjeli jsme  dva psy rasy Čivava. Oba ztracení, zoufale ženoucí po silnici a určitě nevědoucí kam běží. Odhaduji , že se budou  muset usadit v sekvojovým lese. Jeden krásný dojemný příběh asi začíná.

Je to málo ? Tak jedna a mnohem drsnější. Velmi vřele nedoporučuji číst dál a ani vlastně nevím proč to píšu.Při průjezdu parkem jsme zahlídli na silnici napůl přejetou, ještě se o život rvoucí, půlku veverky. 

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz