Vancouver

 

Vancouver

 

Audiotrip

úvod

V roce 1792 prozkoumal tento prostor kapitán britského námořnictva George Vancouver.. Vancouver byl založen anglickými osadníky v údolí řeky Frazer. V roce 1860 vypukla Sobí zlatá horečka a do tohoto prostoru přišlo asi 25 000 zlatokopů, převážně Britů a Kanaďanů.V roce 1886 dorazila do města železnice a ředitel CPR Van Horne přejmenoval město, které se doposud jmenovalo Granville na Vancouver. Eduard Stamp to je jeden z prvních významných podnikatelů města. Provozoval pilu, nejdříve v severním Vancouveru a později nedaleko dnešního Gasstown.

Další rozvoj Vancouveru nastal po otevření Panamského průplavu v roce 1914.

Nyní zde žije 600 000 obyvatel a v metropolitní oblasti 2,3 milionů. V celé Britské Columbii žije 4,4 milionů obyvatel.

Další významnou akcí města byla Zimní olympiáda v roce 2010.

Steam clock – Gasstown

Čtvrť Gastown je pojmenována po vysloužilém námořníku Jacku Deigtonovi / Gassym /. Ten zde v roce 1868 otevřel bar. Socha Gassyho je na Maple tree sq. Okolo jeho baru se později začalo město rozšiřovat a tak vznikl název tohoto místa.

 

 

Parní hodiny

 byly postaveny v roce 1977 a jsou poháněny párou, která se dříve využívala na vytápění obchodů v okolí. Každých 15 minut pískají a vypouštějí páru. Každou hodinu odbíjejí.  Miniatuní parní stroj vytáhne na řetězu závaží, které hodiny pohání.

Překlad google,který říká, že pára pohání i píšťalku : Parní rovněž pravomoci zvuková produkce Hodiny jako píšťalky se používají místo zvonů produkovat Westminster "zvonek" a signalizovat čas.

Dr Sun yan tsen garden

Zahrada byla otevřena v roce 1986 a je největší čínskou zahradou mimo Čínu. Jedním z cílů je i snaha o sblížení čínské a západní kultury. Zahrada je ve stylu dynastie Ming z 15.století.  Život je neměří počtem nádechů a výdechů ale chvílemi, které nám vzaly dech. Vstup do zahrady Sun Jan Tsen je 12 CadVše je vybalancováno dle filozofie Ying a Yang.  Zahrada je obklopena zdí, uvnitř jsou stavby, okna, jezírka, ovocné stromy, 100 leté bonsaje a vápencové skály. Vše včetně malých oblázků bylo dovezeno z Číny a při budování nebyla použita lepidla, šrouby a ani ostré nástroje.

 Vedle je i Dr Sun Yan Tsen public park, kam je vstup zdarma a adresa  zahrady je 578 Carrall Street Vancouver.

Vancouver Convention center Canada Place

 

Stavba připomínající zakotvenou loď byla postavena v roce 1986 a má výšku 82 metrů. Zde se konají výstavy a další velké akce. První akce a důvod stavby byla celosvětová výstava Expo 86.

Flight center

 

Letiště hydroplánů ve Vancouveru spojuje město především s hlavním městem BC Victorií na ostrově Vancouver. Odlétají zde hydroplány s kapacitou max 15 osob. Ročně odbaví cca 50000 letadel a je nejvytíženějším hydroplánovým letištěm v Kanadě.

Stanley park totem pole

 

Totemů je 10 a první se sem začaly umisťovat ve 20.letech minulého století. 4 jsou původní z prostoru Stanley parku a další jsou přivezené.  Červeno černé jsou ze severních částí Kanady, barevné z dalších oblastí. Totem byl vlastně amulet, který si místní obyvatelé stavěli před své obydlí. Nejvýznamější částí totemu je jeho část dole, spojená se zemí.  Některé totemy jsou stavěny u příležitosti sňatku, jiné po různých přírodních katastrofách jako ochrana.

Stanley park

 

Stanley park má rozlohu 405 ha / 4 km2/ a je největším kanadským městským parkem. Je zde asi 500 tisíc stromů. Původní je druh jedlovec západní další stromy jsou zde zasazené. V parku je spousta pěších tras a okruh pro automobily.   V místě Stanely parku žili indiáni..  Hrabě Frederic Stanley byl generální guvernér Kanady a po něm je i pojmenován hokejový pohár Stanely Cup. Jeho synové hráli hokej v Ottawě.

Brocton point

Maják je 100 let starý a 9 o clock gun je dělo, které denně ve 21 hodin oznamuje konec rybolovu.Kanon se denně plní střelným prachem a odpaluje elektronicky. 10 vteřin před výstřelem je osvětlen.

Stanley prospect point

Most Lions Gate Bridge byl postaven v roce 1938 a má délku 1820 m. Světlost je 60 m a výška věží 111 m.

Ve Stanley parku najdete také sochu dívky v plavkách, která každému připomíná podobnou sochu v dánské Kodani a dále sochu běžce Hary Jerome statue a přední část japonské tradiční lodě, dar japonské císařovny. Můžete i navštívit růžovou zahradu, akvárium, projet se koňským vozem anebo e jen procházet.

Harbour center tower

Vyhlídková věž byla postavena v roce 1977 a je vysoká 168 metrů. Vstup pro dospělou osobu 16 CAD. Věž otevíral astronaut Neil Armstrong.

Přístav Vancouver

Je 3. Největští v Severní Americe a provozuje ho neakciová státní společnost. Roční výkon je 140 milonů tun zboží v hodnotě 180 mld Cad.

Burrad inlet

To je úzký mělký fjord na severu města u poloostrova Burrard v North shore mountains.

Capilano susp bridge

Most byl postaven v roce 1889 a má délku 140 m. světlost je 70 m. Most je jednou z významných atrakcí Vancouveru. Atrakce dále obsahuje chodník v korunách stromů a chodník podle skály. Vstup je 38 CAD.

Lynn Valley

Severně od Vancouveru za Lions mostem na severo východ je Lynn Valley údolí řeky Lynn Creek. Nabízí se traily přes visutý Lynn Valley suspension bridge s výškou 50 metrů. Dále můžete vidět krásný jezírka s možností koupání a vodopády Twin Falls. V okolí pěší trasy lesem.

Granville island

Ostrov se spoustou obchodů určitě stojí za návštěvu.

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz