Victoria BC

Victoria

 

 

Hlavní město Victoria

Toto město leží na jižním konci ostrova Vancouver a do USA je to blíž než do největšího města BC Vancouveru. Klidné, pohodové město kde se uklidní i ti největší nerváci. Hlavním bodem je Inner Harbour – vnitřní přístav odkud vyplouvají rychlé gumové čluny s lidmi v overalech za kosatkami a keporkaky. Hotel Empress, budova parlamentu Legislature Building a červený patrový autobus vyvolá trochu dojem Anglie. Na hlavní turistické ulici Government vás ve městě přivítá, už několik let, na housle hrající záporný hrdina Darth Vader.  Tedy přesněji řečeno on to ve skutečnosti není Darth Vader, je to vlastně člověk, který ho jen hraje a takto si vydělává na živobytí. Tentokrát jsem ho viděl trochu mimo roli protože nehrál a něco hledal v batohu.

Říká se, že Victoria je město důchodců, je to možné ale jsou tam i mladí, jsou tam i Asiati v Čínské čtvrti a je tam také spousta turistů. Každopádně je to velmi pohodové město kde žije asi 350 000 obyvatel v celé oblasti.

Vše zajímavé budova parlamentu, muzeum, historický hotel, přístav, nábřeží i hlavní obchodní ulice, čínská čtvrť to vše je od sebe vzdáleno 5 a10 minut pěšky.

Rodinné domy s výhledem na moře jižně od centra nedaleko přístavu velkých zámořských lodi jim můžeme jen závidět.

V této vilové čvrti je jedna vila, která je dnes turistickou atrakcí. Nechal si jí postavit jeden uhlobaron. Historie vzniku budouvy a další její osudy stojí za to.

 

A nyní na téma volby v Britské Kolumbii. Při cestě na jih ostrovem jsem zahlédl spoustu bilboardů s hlavami politiků a názvy stran. Bylo to velmi decentní, sofistikované a především všechno stejné. A to mně velmi zaujalo. Představte si, že všechny politické strany a to i ty, které jsou velmi proti sobě navzájem, zadaly projekt voleb jedné firmě. V tomto světle to připomíná zábavu ve stylu  fotbalový západ Sparta Slavia ale možná se mýlím a o nic nejde. 

Už před cestou  do Kanady jsem dostal tip na restauraci v parlamentní budově ve Victorii, kam chodí poslanci. U vchod do budovy jsem sdělil požadavek zajít do restaurace, dal jsem jim picture id a obdržel jsem elektronickou kartičku, která mně prý do restaurace pustí. Je to rovně pak doleva, pak doprava a zase doleva. Tedy ne, že bych se ztratil ale u posledních dveří jsem tak asi vypadal protože se mně pán v obleku s nějakým kolegou zeptal co hledám a tak jsme měli krátký hovor.  Já mu řekl, že hledám restauraci, že jsem z České republiky a, že se mi tu v Kanadě moc líbí. On mi sdělil, že je opoziční poslanec a že mám hezkou bundu. Opravdu nelžu milimetr. Ani jsem mu nestihl říct, že jsem ji koupil v lidlu, že je nepromokavá a že tam mají i banány.

Restaurace je hezká, malá, útulná spíše připomínající anglický klub a ceny naprosto běžné v Kanadě. Já vlastně ani neměl hlad ale dal jsem si creek salat za 6 dolarů. Až pojedete do Victorie zastavte se tam, rádi vás uvidí.

 

 

 

Úvod město

Hlavní město BC. Victoria je hlavní město Britské Kolumbie. Žije zde 80 000 obyvatel a v metropolitní oblasti je to 350 000.  Obchodní stanici a pevnost Fort Victoria zde založil James Douglas v roce 1843 jako reakci na případnou ztrátu obchodní stanice v Oregonu USA s názvem Fort Vancouver. K té došlo po uzavření Oregonské dohody o hranici mezi USA a Kanadou.  V roce 1858 došlo k dalšímu rozvoji v souvislosti se zlatou horečkou na Frazer River. Victoria byla také ve druhé polovině 19. století největším přístavem na světě v dovozu opia. Dovoz opia by do roku 1908 legální. V roce 1886 po dokončení železnice do Vancouveru se význam Victorie pro obchod snížil. Victorie je poklidné město s velikým procentem seniorů.

Port Empress hotel

 

Hotel byl otevřen v roce 1908 a celková kapacita je 477 pokojů. Původně sloužil zákazníkům plavební společnosti, kteří do Victorie připlouvali. Pokud byste chtěli na odpolední čaj se sendvičem v anglickém stylu připravte si 60 CAD a zajistěte si raději rezevaci.ort Empress hotel

BC legislature building

 

Budova byla postavena v roce 1897 ve stylu neobaroko. V noci ji osvětluje 3333 žárovek. Na vrcholku stavby je pozlacená socha George Vancouvera a před budovou je socha královny Viktorie.

 

Craigdarroch Castle

 

Tento dům si nechal v Vicorii postavi uhlobaron Robert Dunsmuir. Stavba je ve viktoriánském stylu na adrese 1050 Joan Crescent, Victoria BC. Stavba je z roku 1880 a Dunsmuir byl prvním milionářem v Britské Columbii. Hotel byl dokončen až po smrti Dunsmuira.

Craigdaroch znamená skalnaté dubové místo v gaelštině. Robert Dunsmuir byl Skot, který se přestěhoval i se svojí manželkou a 2 dcerami do Západní Kanady kde měl 4 roky pracovat, stejně jako jeho strýc se kterým sem po 214 dnech ze Skotska připlul, pro Hudson Bay Company. Připlul na sever ostrova Vancouver. Zde neprobíhaly věci jak se očekávalo a jeho strýc po vypršení kontraktu odplul zpět do Skotska . Dunsmuir s rodinou zůstal a přesunul se do Nanaia kde objevil ložisko kvalitního uhlí. Guvernér James Douglas mu garantoval práva na těžbu v oblasti protože práva spolčenosti HBC již měla vypršet. Dunsmuir se spojil s 3 důstojníky Royal Navy  a ti do podniku investovali každý cca 10 000 dolarů. Důl začal ihned vynášet a brzy Dunsmuir vyplatil jejich původní podíly 10 000 dolarů částkami 600 000 dolarů. Začal stavět i železnice a další továrny. Jen jako bonus mu vláda předala téměř ¼ pozemků ostrova Vancouver.  Po jeho smrti veškerý majetek zdědila jeho manželka Joan. Měli celkem 2 syny a 8 dcer. Synové pro firmu celý život pracovali a tak začal soudní spor o majetek. Syn Alex obdržel nějakou část, ihned se rozvedl se manželkou se kterou byl 20 let, odjel na líbánky do New Yorku s novou ženou a zemřel zde.  Další syn James měl další soudní spory s matkou o tento majetek. James byl v té době premiérem Britské Kolumbie. Když jeho matka zemřela ani se neočekávalo, že se dostaví na pohřeb. Nakonec se dostavil a plakal.

Poději  tbyl dům využíván jako nemocnice v době války, škola a konzervatoř. Poslední kapitolou v jeho historii je jeho prodej a to zajímavým způsobem. Pozemek cca 14 ha byl rozdělen na 144 pozemků, ty rozprodány za 2750 dolarů jeden, poslední s domem uprostřed, byl zařazen do loterie, které se zůčastnili všichni ti, kteří jeden z pozemků koupili.

Nyní je v majeku společnosti, která zde provozuje turistický ruch a nabízí prohlídky domu.

 Chinatown Fan tan alley

 

Nejužší ulice v Kanadě je široká 90 cm a je součástí Čínské čtvrti. Přistěhovalectví Číňanů probíhalo v souvislosti se zlatou horečkou 1858 v Britské Kolumbii. Ti se sem přesunuli z Kalifornie. Chinatown je druhá nejstarší v Americe po San Francisku.

KM 0 Trans Canada Highway

 

Butchard Gardens

 

Prostory bývalého lomu na vápenec, který vedl Butchard nechala jeho manželka Jennie Butchard, poté co byla ukončena těžba, přestavět na krásnou zahradu. Prohlídka na cca 2 hodiny. První vápenec se dobýval v roce 1905 a v roce 1908 bylo ložisko již vyčerpáno. Část zahrady byla hotova a v roce 1915 již zahradu navštívilo 18000 lidí. Zahrada byla dokončena v roce 1921. Součástí je i japonská zahrada. V zahradě jsou i možnosti stravování. Majitelkou je Robin Lee Clarke prapravnučka Jennie Butchard.

Výlety za velrybami ve Victorii

Výlety na člunech za velrybami jsou hlavní atrakcí Victorie. Kosatka dravá a keporkak jsou nejčastějším cílem velkých gumových motorových člunů, které vyráží na několikahodinové výlety z přístavu v centru. Budete oblečeni do overalu a záchranné vesty. Dále můžete vidět tuleně a lachtany.

Keporkak

Tato velryba je až 16 m dlouhá a váží 30 tun. Loví ryby a korýše a používá také metodu vytváření bublin do kterých ryby nevplují a zůstávají uvězněny uvnitř. Hřbet je černý a břicho bílé. Keporkak má dlouhé boční ploutve a často vyskakuje nad vodu aby se zbavil parazitů.

Kosatka

Killer Whale – velryba zabiják, tento název přestává být oblíbený především po dojemném filmu o Shamu kosatce.

Tuleň a lachtan jaký je rozdíl ?

Lachtan je větší a má uši. Lachtan má srostlé zadní končetiny směřující do stran zatímco končetiny tuleňů směřují dozadu.

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz