Yuma

19 Yuma Arizona

V Yumě AZ

Dnes jsme opět přibyli do Yumy Arizona. Tak co nám dnes toto místo připraví ? Upozornil jsem na hlavní akci zítřejšího dne, na restauraci Yuma Landing kde budeme mít snídani.  BW velmi dobrý hotel nás opět přivítal pokojem s ručníkem složeným ve tvaru labutě a tak jsem nabyl vědomí,  že některé věci ještě fungují.  Po vybalení jsem se rozhodl pro větší projekt a to vyprání prádla. Vše proběhlo naprosto perfektně. Vyprání  i sušení, jen při skládání celkem 5 triček mně to při druhém už přestalo bavit.  Sebral jsem ale síly a dokončil vše i se složením  párů ponožek a slipů.

Samoobsluha naproti mně přivítala mojí oblíbenou mexickou písní  mnou pojmenovanou korason. To jsou všechny mexické písně,přičemž  na melodii nezáleží, které obsahují slovo korason / česky srdce / Dělím je na jedno korasonky, dvoukorasonky a vícekorasonky. Tato byla skutečně  exkluzivní.  Hned při vchodu do obchodu to na mně spustili dost nahlas / asi je místními oblíbená / a to hned třikrát ve třech sadách. Takže korason korason korason a to ještě dvakrát a pak nějaká jiná slova, která si nepamatuji a  ani nejsou důležitá.

Nabídka celkem standard na tuto lokalitu. Vzpomínám na zájezd vloni, kdy si tu klienti koupili chipsy v xxl balení s magickým názvem Doňa Lupe a toto jméno i mega balení se táhlo celým  14 denním zájezdem jako červená nit.

No já se spokojil s houskou a peperoni salámem s tím, že pivo ještě mám.

Civilizace ale přišla i sem protože něco se v této samoobsluze přeci změnilo. Přibyl stánek s prodejem mobilních telefonů. Tak to jsem si oddychl.  Místní už si budou moci zavolat. Paráda.

Co bych vám o Yumě ještě řekl ? Hlavní památkou města je kriminál. Pardon přeřekl  jsem se - Teritoriální vězení Yuma.  Je to pěkný komplex pár budov na kopci nad Coloradem.  Prý to bylo na svou dobu humánní vězení i když  je pravda, že vězně, kteří se pokusili utéct zakovali do řetězů které osadili koulí.

Nyní do Yumy na zimu jezdí američtí důchodci ze severu vyhřát kosti a tak se počet obyvatel  dost zvyšuje.

Celkem zde žije asi 80 000 stálých a dalších 80 000 zimních obyvatel.

Další zajímavostí je to, že 4 největší zaměstnavatelé tohoto 80 tisícového města je stát a to us army, us navy, okresní úřad a universita.

Z Yumy Arizona  přes Ajo do Tucsonu Arizona

Ráno jsme vyjeli z Yumy, která je městem s nejvíce slunečnými dny v USA a tak sem jezdí na zimní pobyty Američani z jiných koutů.  Město je spojeno s dalším, ležícím ještě v Kalifornii s příznačným názvem Winterheaven / Zimní ráj /. Hlavní atrakcí Yumy je teplo. To vás obklopuje stále a všude a tak Hlavní turistická atrakce Teritoriální vězení Yuma ve srovnání s výrazem být v chládku moc nejde dohromady. Žije tu asi 70 000 obyvatel a hlavní zaměstnavatelé  v Yumě  je stát, takže sami by se tu asi neuživili. Především jsou tu vojáci dále úředníci a nakonec asi 20 procent nezaměstnaní.

Po  Interstate I-8 na východ a pak v Gilla na jich jsme přejeli do dalšího města snů do Ajo AZ. Před tím nás zkontrolovala Border patrol – hraniční hlídka, která má omezit příliv přeběhlíků z jihu z Mexika na sever do USA.  Ročně se o přechod pokusí několik set tisíc a odhaduje se, že v USA je asi 11 milionů lidí bez dokumentů a samozřejmně bez jakýchkoliv práv takže ti nemohou jít na socilálku  pro dávky, ti musejí tvrdě makat.  Border patrol nás v pohodě pustila, možná proto, že jsme nejeli na sever ale na jih.

A pak už jsme přijeli do Ajo AZ – v překladu česnek a nevím proč se to tak jmenuje a ani po tom nehodlám pátrat.  Na náměstí se vždycky zastavíme na půl hodiny a myslím, že je to akorát. Hlavní naší akcí je koupit známky na pohledy, je tam totiž pošta.  Vedoucí pošty jsme se jednou ptali kdo tu žije a co vlastně dělají . Že prý jsou tu většinou důchodci . Je tu asi 4000 obyvatel  toto město slavné už bylo.  V 19. a pak i chvíli ve 20. Století tu těžili měď ale to už skončilo a tak tu lidi prostě jen tak v klidu vegetují.  Před asi měsícem  jsme sem přijeli autobusem a u kostela zastavily dvě asi 16 letý holky autem, vyvalily oči na autobus  a já šel k nim se zeptat co co jde ? V čem je problém ?

A holky na nás : Co tu děláte ? Proč tu jste ? Vždyť tu vůbec nic není !

No asi mají pravdu celkem poklidné náměstí s podloubím a tam u stolečků sedí tři místní  chlápci, pijí a diskutují  nebo jen mlčí a užívají si chládku  a relaxují a relaxují. No relaxovat umí to ano,  protože jsme je tu dnes viděli  zase !  Až sem někdy pojedete vsadím se, že tu budou znovu, jeden na vozejčku a jeden s copem.  Foto jsem přiložil. K Ajo ještě jedna poznámka , za městem je obrovská díra,  ta zbyla po těžbě mědi, která tu probíhala.

No ale dost akčního Ajo, my jedeme dál  směrem do Tucsonu přes indiánsku rezevaci s názvem Tohono Odham.  

Těchto indiánů je cca 10 000 a když jsme se minule ptali na benzínce postupně asi  třech místních z tohoto kmene, ani jeden to nevěděl. Tak to asi není pro ně moc důležité.

Důležité je to určitě ale pro místní a přifařené úředníky protože z toho už koukají penízky .  A tak jsme poslouchali  na jediném naladitelném rádiu veřejné zasedání ,  kde jedna paní  vyúčtovávala  asi 70 000 dolarů, které měla  ročně na projekt boj s alkholismem a rizikem sebevražd u mladých kmene Tohono Odham.  No docela dobrej balík na kmen s 10 tisíci obyvateli.  Mimo jiné ptal jsem se pak na benzínce mladý prodavačky, jestli se tu fakt dějí  sebevraždy mladých a řekla mi, že o tom nic neví. Tak já taky nevím  jestli tam není něco špatně.  Tuto moji pochybnost ještě podpořilo to, že najednou na pusté pouštní silnici vedoucí rezervací , fakt je že okolo školy a několika domů , jsou asi 3 kilometry této silnice osvětleny výsokými lampami jako na Broadwayi.

Projeli jsme okolo několika domů ale nevím, jestli tam někdo bydlí nebo bydlel, dětské hračky jsou  venku už dlouho, auto  je vyheverované bez kola už měsíce a prádlo také visí stále stejné. Ale fakt je, že tentokrát jsme tam viděli i živého Indiána.  Tak jsme nechali  Tohono Odham kmen svému osudu a pokračovali dále.

Přijeli jsme do Tucsonu, města s asi 700 tisíci obyvateli. Tedy s těmi počty obyvatel je to v USA trochu složité. Město samotné má asi 500 tis ale celá metropolitní oblast přes milion, tak jsem vzal průměr. V plánu jsme měli průjezd  okolo vrakoviště letadel a letecké základny k muzeu letadel Pima air muzeum.

Hlavní atrakcí je nejrychlejší letadlo na světě, špionážní SR 71 – Blackbird. Jeden pán od nás mi řekl, že to mu strávilo několik let života. Pracoval totiž u armády před revolucí a toto letadlo sledovali na radarech, když přelétavalo okolo německo české hranice.  Vím, že toto letadlo je nejrychlejší a vím i, že není neviditelné tak mě to nepřekvapilo.  Když  jsme byli uvnitř a pán stál u letadla a prohlížel si ho,  řekl jsem  pracovnici muzea poblíž tuto příhodu s pánem . Ta to odmítla s tím, že letadlo je – NEVIDITELNÉ  !! Tak jsem oponoval, že myslím, že to není pravda, že je nejrychlejší ale ne neviditelné.

Tak připustila, že je trochu viditelné, že když ho ve Vietnamské válce Vietnamci sledovali, že se jim to ukazovalo na radarech něco jako hejno hus.  Tak jsem ji dorazil, že Vietnamci možná viděli hejno hus, my ale v Čechách viděli SR – 71. No nevím kdo má pravdu . A tak jsme raději šli na hotel.

Centrum Tucsonu je klasické americké, pár výškových budouv, zde úřady, soudy a další úřady, přes den zde úředníci   pár turistů a bezdomovci.  Město má velkou univerzitu a tak je tu přeci jen docela živo.  Hlavní atrakcí pro nás jsou dva národní parky Saguaro NP, kde rostou jak jinak než 15 metrové kaktusy Saguaro plus další typické pro tuto oblast Sonorské pouště. 

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz