Zion np

2. Zion NP

Zion vjezd

Zion byl ustaven národním parkem v roce 1919. Místo uchvacuje svými gigantickými pískovcovými útvary, které vznikly zkameněním mohutných písečných dun a jejich následnou erozí. Žili zde lovci mamutů, starověcí Pueblané, kmeny indiánů Paiute a v 60.letech 19.století oblast osídlili mormoni. Jelikož se nacházíme v pouštním prostředí, teploty v létě s lehkostí vystupují nad 40C.

Carmel JCT

Nacházíme se na křižovatce, kde budeme odbočovat již směrem přímo ke vstupu do národního parku Zion N.P. Zde na benzínové pumpě si lze zakoupit za výhodné ceny nepřeberné množství suvenýrů od triček a klobouků po indiánské šperky a další předměty. Součástí obchodu je občerstvení a toalety.

Checkerboard mesa

pískovcové skály připomínající šachovnicový stolek, horizontální vrstvy vznikly postupným ukládáním materiálu, vertikální praskliny způsobil led.

Odbočka do kaňonu

Odbočka do hlavního kaňonu - dominantního bodu parku Zion. Od tohoto bodu směrem do kaňonu lze v hlavní sezóně pokračovat jen prostřednictvím bezplatné  kyvadlové dopravy shuttle bus. Na trase s osmi zastávkami můžeme libovolně vystupovat a využít tamních turistických stezek a výhledů. Kaňon je 24 km dlouhý a do rudo-oranžovo-bílých pískovcových stěn, místy až 800 m vysokých, jej vytesaly mocné vody řeky Virgin River.

Visitors center

Visitors centrum odtud jede parkový autobus do kaňonu. zdarma a každých 5 minut. Pokud se vám nepodaří zaparkovat zde, vyjeďte ven z parku a za hlavní bránou vlevo je další parkoviště a pokud ani tam neuspějete pokračujte dále městem na další parkoviště. Jezdí odtud i zdarma autobus zpět do parku. V areálu Zionu je k dispozici pitná voda zdarma a v oblasti Zion Lodge je občerstvení.

Temple of Sinawawa

Nacházíme se na poslední zastávce, odkud se shuttle bus vrací stejnou cestou zpět k Visitors Center. Od budov s WC a pítky vychází nenáročná zpevněná stezka. Klidná procházka kolem toku řeky Virgin  nám s návratem zabere dle tempa 1-2hod. Nabízí se nám výhledy na okolní mohutné skalní útvary a v případě nedávného deště i na četné vodopády. Obklopeni bohatou vegetací dojdeme až k bodu, kde se kaňon zúží natolik, že jím už stezka nemůže dál pokračovat. Odtud se lze vydat už jen korytem řeky cestou zvanou The Narrows neboli úžiny. Doporučuje se speciální protiskluzová vysoká obuv a opěrné tyče pro nahmatání hloubky a udržování rovnováhy.

Weeping rock

Plačící skála to je voda vytékající z porézního pískovce, respektive přetékající ze skály pod porézním pískovcem. Odhaduje se, že vytékající voda je 1200 let  stará. Procházka do mírného kopce cca 15 minut od zastávky autobusu. Voda vytéká z pískovce a zachycuje se na pevnějším materiálu kde tvoří bazén a ten postupně přetéká.

Zion Lodge

Jsme na hlavní zastávce cca uprostřed kaňonu v Zion Lodge. Zde je hotel Zion Lodge, občerstvení, restaurace a prodejna suvenýrů. Přes řeku Virgin lze přejít po mostě a absolvovat další traily k Emerald Pool.

3.Bryce Canyon NP

Z Cainneville do Bryce canyonu

 

 

Dnes 3.12.10 jsme vyjeli ve tradiční čas 8 ráno z hotelu Rodeway inn v Caineville v Utahu do národního parku Bryce canyon. Nepředstavujte si ale, že když řeknu Caineville, že to bude nějaké město, to určitě ne raději tomu budeme říkat místo mezi skalami.Hotel, tak ten je úplně osamocen u silnice. Přijeli jsme v noci a tak až ráno jsem zjistili, že proti hotelu je výhled na hezkou skálu. I když nevím jak bych reagoval vidět ji denně. 

Při cestě jsme v Boulderu narazili na opravdového kovboje. Moc toho nenamluvil ale dal nám papírek s adresou jejich podniku. Dělají i jízdy na koních pro návštěvníky. 

 

Pak jsme se zastavili ve stylové benzínce. Retro styl jsem zaznamenal třeba na odřeném nečitelném displeji na stojanu když jsem chtěl platit benzín kartou. 

Pak to ale začalo být vážné v Escalante mně zastavil místní policista, který se tam objevil z ničeho nic. No zkrátím to. Překročil jsem rychlost o 11 mil a stálo to 115 dolarů. A to mi řekl, že mi 50 usd ušetřil, protože podle tabulek bych měl platit o 50 usd více. Tak jsem mu poděkoval a vyrazil do Bryce canyonu na poštu zaplatit pokutu 

Pak ale už začal Bryce canyon. To je takový polokaňon v růžového vápence a chvílemi to vypadá jako kdyby to dělal cukrář. Je to ale práce eroze vody, větru a zde také ledu, který skály postupně narušuje a láme. Ze zvířátek můžete vidět jeleny nebo například psouny prarie dog. Jsou zde také antilopy , jediné v USA, ale to je spíš takový kamzík.

 

 

 

 

V Ruby inn hotelu už byl populární buffet - švédské stoly zrušen a tak jsme to řešili stejky. Vedle procházek po hraně kaňonu můžete absolvovat i několik trailů na dno kaňonu. 

Kańon je pojmenován po Ebenzeru Bryce což byl mormonský osadník, který tu pár let těžil dřevo. Pak ho to ale přestalo bavit a odstěhoval se i s rodinou. O kaňonu prohlásil, že je dobrý tak akorát aby se mu tam ztratily krávy. 

 

Pozdní roční doba způsobila i to ,že po rodeu nebo vyjížďkách na koních, které se zde nabízí, zbyl už jen smrad z kobylinců aby dokreslil kovbojskou a rančerskou atmosféru. 

 

Dobrý den pane Černý posílám Vám feedback od paní XXX, věřím, že Vás potěší.

Zdenka

 

"V první polovině března jsme se zúčastnily zájezdu na Nový Zéland. Cestovaly jsme v malé skupince -  pouze šest poznávání žádoucích turistů a průvodce. Procestovaly jsme severní i jižní ostrov NZ, najely jsme přes 3100 km, prošly několik desítek km pěšky na krásných, pohodových túrách a viděly úžasnou přírodu i města NZ. Celý zájezd probíhal podle předem obdrženého itineráře bez komplikací a problémů. Náš průvodce a současně i řidič P.M. (Přemek Černý) se o nás po celou dobu vzorně staral, vše zařizoval k naší spokojenosti. Ubytování bylo na dobré úrovni a rovněž jsme ocenily pohodlí vícemístného mikrobusu pro naši malou skupinku. Tímto chceme vyjádřit poděkování cestovní kanceláři jako organizátorům této cesty a našich zážitků a rovněž velké díky ještě jednou patří našemu průvodci P.M., který je vzorný a profesionální průvodce. Tento zájezd a CK můžeme po našich zkušenostech vřele doporučit všem, kteří mají zájem o poznání nových a krásných míst. 
Věra a Jitka"

S přátelským pozdravem | With a kind regards

Kontakt

Přemysl Černý CA
Roudnice nad Labem
41301
skype cernyprem
605418561

whatsup
cerny.prem@seznam.cz